Chirurgia stomatologiczna
Usuwanie ósemek i zębów zatrzymanych
Częstym problemem, szczególnie wśród młodych pacjentów są zęby ósme, czyli tzw. zęby mądrości. Problemy pojawiają się w przypadku utrudnionego wyrzynania się, co objawia się bólem, opuchnięciem i zaczerwieniem w okolicy ostatniego zęba. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty chirurga stomatologicznego, który szybko i skutecznie usunie dolegliwości. Nieco rzadziej, a z reguły wykrywane przypadkowo podczas badania radiologicznego są zęby zatrzymane w kości, które z różnych przyczyn nie zdążyły się wyrznąć we właściwym momencie. Postępowanie z takimi zębami jest uzależnione od wielu czynników i z reguły wymaga dodatkowo konsultacji z lekarzem ortodontą.
Resekcja
Zabieg resekcji jest to procedura wykonywana w znieczuleniu miejscowym, polegająca na usunięciu tylko fragmentu korzenia z pozostawieniem pozostałych struktur zęba. Wykonuje się go w sytuacjach, w których dochodzi do rozwoju nie poddających się leczeniu endodontycznemu (kanałowemu) stanów zapalnych wokół wierzchołka korzenia. Zabieg ten w wielu skomplikowanych schorzeniach okołozębowych pozwala na wieloletnie utrzymanie nawet nie w pełni wartościowego zęba.
Periodontologia
Zabiegi z zakresu periodontologii są obecnie bardzo ważne dla pacjentów dotkniętych schorzeniami przyzębia. Obejmują one nie tylko profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia i osadów (skaling), ale także, usuwanie wszelkiej patologicznej tkanki o charakterze zapalnym powstałej wokół zębów w przyzębiu (kiretaż), która z czasem doprowadza do zaniku kości i rozchwiania się zębów. Po wyeliminowaniu miejscowych przyczyn stanów zapalnych można przystąpić do zabiegów regeneracyjnych przyzębia, w których to, za pomocą materiałów stymulujących można doprowadzić do częściowej odbudowy utraconych tkanek.
Usuwanie torbieli
Torbiele w jamie ustnej pojawiają się w różnych miejscach. Najczęściej rozwijają się w kości wokół wierzchołków korzeni na skutek procesów zapalnych wychodzących z kanału. Mogą również pojawiać się wokół zawiązków zębów zatrzymanych. Torbiele są różnej wielkości od kilku mm do nawet kilku cm, a postępujący jej rozwój prowadzi do miejscowego zniszczenia i osłabienia kości. Rzadko kiedy dają zauważalne objawy. Są bezwzględnym wskazaniem do usunięcia co powinno być wykonywane z przez specjalistę.