Aesthetic Dent

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Obecnie, leczenie ubytków próchnicowych stało się całkowicie bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając im ich naturalne właściwości. Materiały do wypełnień posiadają szeroką gamę kolorów, która pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zębów pacjenta.

Próchnica zębów jest chorobą infekcyjną twardych tkanek zęba, której główną przyczyną powstawania jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na powierzchni zębów po każdym posiłku. Choroba ta jest skutkiem występowania wielu czynników, takich jak nieodpowiednia dieta, brak higieny jamy ustnej czy podatności zęba na odwapnienia.

    Stomatologia zachowawcza koncentruje się obecnie wokół 3 obszarów:

  • profilaktyki – zajmującej się zapobieganiem powstawania próchnicy,
  • kariologii – polegającej na leczeniu próchnicy,
  • endodoncji – leczenie kanałowe

Wypełnienia

Dzięki zastosowaniu materiałów oraz sprzętu najwyższej jakości możecie być Państwo pewni, że wypełnienia wykonane w naszym gabinecie będą wysoce estetyczne i praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego zęba. Zwracamy uwagę, aby prace wykonane przez nasz zespół spełniały wszystkie zasady funkcjonalne oraz estetyczne. Wypełnienia przez nas wykonane przywracają naturalny kształt zęba. Stosujemy materiały, które idealnie naśladują naturalne tkanki zęba, stąd są niezauważalne nawet w nietypowych warunkach oświetlenia (np. światło ultrafioletowe w dyskotekach). Jednocześnie w trakcie leczenia stosujemy wszelkie możliwe środki ostrożności i dokładamy starań, aby zachować Państwa zęba żywego. Żywy ząb jest znacznie bardziej wartościowy niż ząb leczony kanałowo, więc leczenie kanałowe jest dla nas ostatecznością wykonywaną po wyczerpaniu wszelkich innych metod leczenia zachowawczego (jak np. leczenie biologiczne odwracalnych zapaleń miazgi).

W zależności od stopnia utraty twardych tkanek zęba, po usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek, ubytek wypełnia się materiałem kompozytowym światłoutwardzalnym bądź przygotowuje się go do odbudowy protetycznej uzupełnieniem typu inlay/onlay lub koroną protetyczną.

Współczesne wysokiej jakości materiały kompozytowe posiadają szeroką gamę kolorów, która pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie do koloru zębów pacjenta. Zapewniają one również szczelność i wytrzymałość mechaniczną, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny i regularnych kontrolach zapobiegają dalszemu rozwojowi próchnicy.

Zobacz również