Aesthetic Dent Logo

Endodoncja

Endodoncja jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zębów i powikłań z nimi związanych. Endodoncja jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii i już dawno minęły czasy tzw. zatruwania zęba przed leczeniem kanałowym. Obecnie, dzięki postępowi technologicznemu opracowano wiele różnorodnych technik leczenia z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu takiego jak mikroskopy, endometry, aparaty rtg o niskim poziomie promieniowania, odpowiednie końcówki do opracowywania kanałów. Dzięki temu, leczenie stało się bardziej skuteczne i pozwala w większości przypadków na uniknięcie ekstrakcji zębów.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej lub obumarłej tkanki zęba, oczyszczeniu kanału lub kanałów, jego dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

Zabiegi endodontyczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym aby uniknąć bólu lub dyskomfortu w trakcie leczenia. Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy. Ogólnodostępne środki przeciwbólowe łagodzą dolegliwości.

Leczenie kanałowe może wymagać cierpliwości i poniesienia dodatkowych kosztów, ale stanowi często jedyną szansę na uratowanie zęba i uniknięcia jego ekstrakcji. Leczenie kanałowe często może być wykonane na jednej wizycie. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają dwóch lub więcej wizyt.

Aby przywrócić pełną funkcję zęba po zakończeniu leczenia kanałowego, musi on być odpowiednio odbudowany. Ze względu na znaczne zniszczenie twardych tkanek zęba wymaga on wzmocnienia w postaci wkładu z włókna szklanego przed odbudową materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Nie odbudowana odpowiednio korona zęba podatna jest na pęknięcia, co może grozić koniecznością jego usunięcia.

FAQ