Aesthetic Dent

Ortodoncja

Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale także zapobieganiem zaburzeniom narządu żucia występujących zarówno u dzieci jak i dorosłych. Leczenie ortodontyczne w najbardziej naturalny i fizjologiczny sposób pozwala także na poprawę estetyki uśmiechu. Umożliwia wyleczenie wad zgryzu, jak i zlikwidowanie pojedynczych nieprawidłowości w uzębieniu. Często stanowi pierwszy krok w poprawie estetyki całej twarzy. Może być również wstępem do dalszego leczenia protetycznego, implantologicznego czy periodontologicznego. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, likwidując przeciążenia i stłoczenia zębów.

Poprawne ustawienie zębów ułatwia higienę jamy ustnej zmniejszając w ten sposób podatność na rozwój próchnicy oraz odkładanie się kamienia nazębnego i ciemnych osadów. Leczenie ortodontyczne zdecydowanie wpływa na poprawę wymowy, a także przywraca miły i estetyczny uśmiech. Warto podkreślić, że leczenie ortodontyczne to nie tylko zastosowanie aparatów ortodontycznych. Obecnie jest to także rodzaj profilaktyki zdrowotnej pozwalającej długo cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Aparaty stałe

Aparaty stałe umożliwiają przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w każdym wieku. Ograniczeniem możliwości terapii ortodontycznej nie jest w tym przypadku wiek pacjenta, a stan jego zębów, przyzębia, higiena i niemożliwe do spełnienia oczekiwania estetyczne. Aparaty stałe wpływają jedynie na ustawienie zębów, nie zmieniają natomiast ich koloru czy kształtu. Leczenie ortodontyczne stanowić może zatem niezbędny wstęp do dalszego leczenia stomatologicznego w celu osiągnięcia wymarzonego pięknego uśmiechu. Szeroki wybór różnego rodzaju zamków pozwala pacjentowi, w porozumieniu z lekarzem, wybrać najbardziej dla niego odpowiednie.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome stosowane są przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Stosowanie tego typu aparatów u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu jest nieocenione w leczeniu wad zgryzu wynikających z nieprawidłowej funkcji narządu żucia. Są niestety mniej skuteczne przy korekcji nieprawidłowej pozycji pojedynczych zębów. Leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatów ruchomych jest stosunkowo tanie, niestety możliwe do przeprowadzenia tylko w określonej grupie wiekowej, a efekt jest w 100% uzależniony od współpracy pacjenta. Jeżeli pacjent jest niezdyscyplinowany i nie stosuje się do zaleceń lekarza co do czasu i sposobu użytkowania aparatu ruchomego, nie możemy liczyć na oczekiwane efekty leczenia.

Invisalign

Każda osoba, która szuka naprawdę dyskretnego sposobu wyprostowania zębów powinna zastanowić się nad skorzystaniem z rozwiązania Invisalign. To rodzaj aparatu ortodontycznego, w którym leczenie przebiega za pomocą wykonanych na zamówienie, specjalnych nakładek na uzębienie. Osoby, którym z przyczyn zawodowych lub estetycznych najbardziej zależy, aby zamki były niewidoczne, decydują się na ten rodzaj leczenia.

Brak stałego mocowania nakładek ułatwia pacjentowi adaptację do życia codziennego po jego założeniu. Wszystkie nakładki są wykonane "na miarę" dla każdego pacjenta, dopasowane do indywidualnej budowy zębów danego pacjenta. Na podstawie wycisku pobranego przez lekarza, wykonuje się model gipsowy, a następnie nakładki dla danego Pacjenta. Projekt nakładek Invisalign powstaje w Niemczech. W następnej kolejności wykonane indywidualne nakładki zostają wysłane do naszego gabinetu ortodontycznego, gdzie bez konieczności dopasowywania, są przekazywane pacjentowi podczas wizyt kontrolnych.

Przebieg leczenia ortodontycznego

 1. Diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia

  Konsultacja ortodontyczna polegająca na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu wewnątrz- i zewnątrzustnym, wykonaniu zdjęć radiologicznych oraz na pobraniu odpowiednich wycisków.

 2. Ustalenie planu leczenia

  Ustalenie planu leczenia w odniesieniu do wyników konsultacji ortodontycznej.

 3. Założenie aparatu ortodontycznego

  Założenie aparatu ortodontycznego, ruchomego lub stałego, w zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu.

 4. Wizyty kontrolne

  Regularne wizyty kontrolne w okresie leczenia, które należy zaplanować co 4-8 tygodni w przypadku aparatu stałego oraz co 8-10 tygodni w przypadku aparatu ruchomego.

 5. Wizyta końcowa

  Wizyta u ortodonty, podczas której następuje zdjęcie aparatu ortodontycznego.

 6. Leczenie retencyjne

  Leczenie retencyjne zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu leczenia. Jego brak może spowodować przesunięcie zębów, a nawet ich powrót na pozycje z przed leczenia ortodontycznego.

 7. oferta.ortodoncja.etapy.7

  oferta.ortodoncja.etapy.7.p

Leczenie retencyjne

Długość fazy retencyjnej zależy od rodzaju wady zgryzu. Średnio wynosi 3 lata u dzieci i młodzieży i 5 lat u dorosłych. U pacjentów dorosłych często konieczna jest retencja przez całe życie. Niewielkie przesunięcie zębów są akceptowalne i wręcz konieczne w związku z ich naturalnym dążeniem do maksymalnych kontaktów. Po zdjęciu aparatu stałego retencja powinna trwać całodobowo z przerwą na posiłki i higienę jamy ustnej. Następnie leczenie retencyjne musi być kontynuowane w niepełnym wymiarze godzin zgodnie z zaleceniem ortodonty przez okres 12 miesięcy. Umożliwia to trwałą przebudowę tkanek utrzymujących zęby. Z reguły po zdjęciu aparatu stałego w celu retencji w górnym łuku zębowym wykonuje się aparat zdejmowany, a w dolnym stosuje się łańcuszek retencyjny przyklejony na powierzchni językowych zębów w odcinku przednim.

FAQ

Zobacz również