Endodoncja — leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne czyli leczenie kanałowe zęba jest w wielu przypadkach jedynym skutecznym sposobem uratowania zęba i uniknięcia ekstrakcji. Postęp technologiczny powoduje, że endodoncja jest dziś bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Dawno minęły czasy tzw. zatruwania zęba przed leczeniem kanałowym. Opracowano wiele różnorodnych technik leczenia zębów z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu takiego jak mikroskopy, endometry, aparaty RTG o niskim poziomie promieniowania, oraz odpowiednie końcówki do opracowywania kanałów.
Dlaczego występuje konieczność leczenia kanałowego?
Potrzeba leczenia kanałowego jest spowodowana zapaleniem miazgi, które zwykle powstaje z powodu nieleczonej próchnicy. Może być też konieczne z powodu uszkodzenia mechanicznego, głębokiego ubytku czy kilkukrotnego leczenia zęba. Rozwój infekcji tkanki objawia się bólem zakażonego zęba, nasilającym się podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów. Czasami leczenia kanałowego nale ży się podjąć przed niektórymi zabiegami protetycznymi.
Powtórne leczenie endodontyczne (reendo)
Ponownego leczenia kanałowego należy dokonać, gdy kanały korzeniowe są niedopełnione, występują zmiany w wierzchołku korzenia, bądź pacjent odczuwa ból zęba po jego wcześniejszym leczeniu endodontycznym.
Przebieg leczenia kanałowego zęba
Leczenie rozpoczynamy od wykonania zdjęcia rentgenowskiego, co pozwala na wgląd w wielkość zęba i określenie rozległości stanu zapalnego. Po diagnostyce podajemy pacjentowi znieczulenie miejscowe, aby leczenie było bezbolesne. Lekarz przy pomocy mikroskopu endodontycznego, endometru i specjalistycznych narzędzi usuwa zainfekowaną lub obumarłą tkankę zęba, następnie dokładnie oczyszcza, dezynfekuje wszystkie kanały i wypełnienia je odpowiednimi materiałami. Po uszczelnieniu kanałów następuje etap odbudowy korony zęba. Ze względu na znaczne zniszczenie twardych tkanek zęba wymaga on wzmocnienia w postaci wkładu z włókna szklanego przed odbudową materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Nieodpowiednio odbudowana korona zęba podatna jest na pęknięcia, co może grozić koniecznością usunięcia zęba. Po zakończeniu leczenia, wskazane są regularne wizyty kontrolne, na których wykonywane są zdjęcia RTG zęba.
W naszych klinikach stomatologicznych w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim leczenie kanałowe wykonujemy pod mikroskopem - jest to najskuteczniejsza forma leczenia, dzięki zwiększonej precyzji wykonania zabiegu. Dzięki mikroskopowi lekarz dentysta potrafi dostrzec wszystkie ujścia kanałów, co pozwala na ich dokładne wyczyszczenie, udrożnienie i wypełnienie. sPo zatosowaniu tej techniki leczenia nasze zęby mogą służyć nam jeszcze przez wiele lat. Leczenie zęba pod mikroskopem często może być wykonane na jednej wizycie, niektóre skomplikowane przypadki wymagają większej ilości wizyt.
Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być bardziej wrażliwy. Zazwyczaj jednak usunięcie zainfekowanej miazgi powoduje większą ulgę w porównaniu z dyskomfortem wywołanym nadwrażliwością zęba po leczeniu. Ogólnodostępne środki przeciwbólowe łagodzą dolegliwości.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Stomatologia mikroskopowa jest dziedziną niezwykle trudną i wymagającą dużego doświadczenia lekarza jak i dużej precyzji w przeprowadzaniu zabiegu. Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem w gabinetach Aesthetic Dent w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim zaczyna się od 700 zł. Koszt leczenia kanałowego obejmuje znieczulenie, opracowanie mechaniczno-chemiczne kanału oraz jego wypełnienie. Więcej informacji jest dostępnych w cenniku Aesthetic Dent. Więcej informacji jest dostępnych w cenniku Aesthetic Dent. Zobacz cennik naszej kliniki.