Licówki to najlepsza metoda na rozwiązanie problemów estetycznych w jamie ustnej.
Dzięki nim osiągamy efekt idealnego uśmiechu bez znacznej ingerencji w tkankę twardą naturalnego uzębienia.
Czym są licówki?
Licówki są cienkimi nakładkami nazębnymi wykonanymi najczęściej z porcelany, które bardzo dobrze sprawdzają się na zębach przednich. Można je stosować w niektórych przypadkach również na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Przygotowanie zęba do zabiegu jest bezbolesne — dotyczy tylko i wyłącznie zewnętrznej strony zęba.
Wskazania do zastosowania licówek
Licówki umożliwiają zmianę koloru zębów, zamaskowanie przebarwień i plam powstałych najczęściej z powodu leczenia tetracyklinami lub fluorozą. Można je również zastosować w przypadku zniszczenia zębów przez próchnicę, które zostały uzupełnione wypełnieniami o różnych odcieniach. Doskonale nadają się do uzupełniania brakujących części zębów spowodowanych starciem lub urazem. Za ich pomocą możemy zmieniać kształt zębów czyli powiększać, wydłużać lub poszerzać. Wykorzystuje się je też do zamykania nieestetycznych szpar między zębami m.in. diastemy.
Leczenie licówkami zębowymi proponujemy osobom w każdym wieku, ponieważ zabieg w niewielkim stopniu ingeruje we własne zęby.
Zalety stosowania licówek ceramicznych
Licówki wykonuje się z materiałów ceramicznych, które są bezpieczne i przede wszystkim bardzo trwałe. Wykorzystanie tych materiałów zapewnia uzyskanie naturalnego i zdrowego uśmiechu.
Niewątpliwą zaletą ich stosowania jest mniejsza ingerencja stomatologiczna niż w przypadku tradycyjnych koron metalowo-ceramicznych lub cyrkonowych. Niewielka redukcja twardych tkanek zęba, wyjątkowa szczelność brzeżna, a także duża odporność na ścieranie powodują, że pacjenci chętnie wybierają tę formę stomatologii estetycznej. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod korekty defektów kosmetycznych zębów.
Bonding zębów — licówka kompozytowa
Bonding zębów to alternatywna nazwa dla licówki kompozytowej. Bonding wykonuje się w celu przywrócenia złamanym, zniekształconym lub przebarwionym koronom zębów estetycznego wyglądu. Za jego pomocą także możemy zniwelować diastemę, wyrównać przednie zęby lub wizualnie poprawić zgryz.
Planując użycie kompozytu do odbudowy zębów, decydujemy się na leczenie bez szlifowania zębów. To sprawia, że ta metoda jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem stomatologii estetycznej i jest zalecana przede wszystkim osobom młodym, ze zdrowymi zębami i pacjentom, którzy życzą sobie jak najmniej inwazyjnej metody leczenia.
Naturalne zęby można pokrywać w całości lub odbudowywać tylko ich uszkodzone fragmenty. Efekt estetyczny bondingu jest znakomity, a zęby pacjenta pozostają w naturalnym stanie.
Czy bonding zębów może być alternatywą dla licówki ceramicznej?
Obie metody odbudowy zębów są do siebie bardzo podobne, a ich różnice tkwią w detalach i zaleceniach. Dobór metody leczenia zależy od warunków w jamie ustnej pacjenta, jak i jego oczekiwań.
Licówki porcelanowe są zdecydowanie bardziej trwałe niż odbudowa kompozytowa i nie wymagają tak częstych poprawek, przez co polecamy je pacjentom, u których do osiągnięcia estetycznego efektu wymagane jest opracowanie kilku zębów lub nawet całego łuku zębowego. Porcelana nie traci swoich właściwości estetycznych wraz z upływem czasu, nie odbarwia się ani nie matowieje. Inaczej jest w przypadku kompozytów. Decydując się kompozyt należy pamiętać, że materiał może stopniowo tracić swój połysk, a wypełnienie stać się bardziej matowe. Jest to dość ważny czynnik w momencie, gdy fragment zęba zakwalifikowany do rekonstrukcji nie należy do najmniejszych.
Metodę odbudowy licówkami ceramicznymi zaliczamy do stomatologii małoinwazyjnej, jednak w przypadku ich zakładania musimy pamiętać, że niezbędne jest uprzednie spiłowanie zewnętrznej powierzchni zębów. Bonding natomiast może być opracowywany bezpośrednio na zębach pacjenta i jest to całkowicie nieinwazyjna metoda leczenia. Stopień szlifowania zęba pod licówkę zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia lekarza protetyka prowadzącego leczenie.
Dodatkową zaletą stosowania odbudowy kompozytowej jest możliwość wykonania usługi w ciągu jednej wizyty w gabinecie, natomiast odbudowy pełnoceramiczne wymagają odpowiedniego przygotowania w pracowni protetycznej i rozłożenia leczenia w czasie.
Charakterystyka kompozytu stomatologicznego
Pracujemy na najwyższej jakości kompozytach Inspiro, zaprojektowanych przez jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie kompozytów - Dietera Dietschi. Materiały te cechują się doskonałą polerowalnością, dzięki czemu ich powierzchnia jest bardziej szklista i odporna na przebarwienia. Kompozyt dostępny jest w wielu odcieniach, co pozwala na idealne dopasowanie jego koloru do zębów pacjenta. Dodatkowo, ten materiał doskonale przylega do szkliwa, co pozwala nakładać kompozyt warstwami i etapowo kształtować odbudowę.
Bonding, licówka pełnoceramiczna — przed i po
Licówki w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim
W Aesthetic Dent czeka na Ciebie zespół specjalistów protetyki stomatologicznej. Nasi specjaliści mają ponad 20 lat doświadczenia w stosowaniu licówek i kompozytów w stomatologii estetycznej.